Žele poreske olakšice za životno osiguranje

BANJALUKA - Osiguravajuća društva iz RS koja se bave životnim osiguranjem zatražiće od Vlade RS uvođenje poreskih olakšica za tu vrstu proizvoda, kao što su ranije propisana za dobrovoljno penzijsko osiguranje.

Istakao je to danas Miroslav Miškić, predsjednik Udruženja osiguravajućih društava RS i direktor "Jahorina osiguranja VIG" iz Pala, nakon sastanka sa čelnicima "Dunav osiguranja", "Grawe osiguranja" i filijale "Uniqa osiguranja" u RS.

Miškić je napomenuo da zakon nudi poreske olakšice za iznos uplaćenog penzijskog doprinosa za dobrovoljno penzijsko osiguranje do 1.200 KM godišnje, navodeći da bi bilo dobro da se ta povoljnost proširi i na životno osiguranje.

"S obzirom na to da je riječ o dvije vrlo slične djelatnosti, a da je životno osiguranje trenutno u nepovoljnijem položaju, bilo bi potrebno da se izvrše legislativna prilagođavanja kroz izmjene Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o porezu na dobit preduzeća", kazao je Miškić.

Izrazio je očekivanje da će Ministarstvo finansija i Vlada RS prepoznati korist od uvođenja poreskih ulakšica s obzirom na to da bi osiguravajuća društva kroz rast obima zaključenih polisa akumulirala više slobodnih sredstava za ulaganje u entitetske i opštinske obveznice. S tim u vezi ukazuje da društva za osiguranje nemaju propisana ograničenja za ulaganja u obveznice, što nije slučaj sa drugim vidovima investicija, poput depozita i nekretnina.

"Dakle, osiguravajuće kuće htjele ne htjele, moraju polovinu sredstava uložiti u obveznice", ističe Miškić.

Pored toga, ocjenjuje da bi veće usmjeravanje građana u životna osiguranja dugoročno finansijski rasteretila Fond PIO na koji su osiguranici u RS sada dominantno usmjereni.

Kao dodatni razlog za podsticaj životnog osiguranja ističe činjenicu da u FBiH već postoje fiskalne olakšice koje su, između ostalog, doprinijele da učešće te vrste osiguranja u ukupnom premijskom portfelju tog entiteta dostigne 18 odsto, što je duplo veći nivo nego u RS.

Prema zvaničnim preliminarnim podacima, premija životnog osiguranja u RS je tek u prvom polugodištu ove godine prešla granicu od 10 odsto učešća u ukupnoj obračunatoj premiji, što je najniži nivo u Evropi. Primjera radi, u Srbiji iznosi oko 25 odsto, u Hrvatskoj 27 odsto, Sloveniji više od 30 odsto, a u Mađarskoj i Grčkoj čak iznad 50 odsto.

Božana Šljivar, direktor Agencije za osiguranje RS, koja je prisustvovala sastanku osiguravača u Banjaluci, izjavila je da navedena inicijativa potpuno opravdana s obzirom na potrebu jednakog pravnog tretmana svih vrsta dugoročne namjenske štednje.

"Data poreska olakšica daje dugoročne makroekonomske efekte kroz povećanu premiju i doprinose, te kroz oporezivanje veće akumulirane dobiti osiguravajućih društava. RS bi, takođe, s tim dobila novog investitora na finansijskom tržištu koji bi podstakao tražnju za entitetskim i opštinskim obveznicama kroz koje se finansiraju infrastrukturni projekti", navodi Šljivareva.

Prema njenim riječima, krajnji cilj podsticanje građana i poslodavaca na masovnije sklapanje životnih osiguranja i učlanjenja u buduće dobrovoljne penzijske fondove kroz koje bi obezbijedili dodatna finansijska sredstva za penzionerske dane ili za eventualne potrebe lječenja od teških oboljenja.

"Sve je očiglednije da penzije iz sistema međugeneracijske solidarnosti preko postojećeg Fonda PIO postaju sve više socijalna kategorija i da se građani moraju podsticati za nove oblike dugoročne štednje", naglasila je ona.

Regulatorna tijela na finansijskom tržištu stoga su planirala pokretanje nacionalnog programa finansijske edukacije građana u kojima bi na sistemski i sveobuhvatan način bilo ukazano na benefite svih vrsta dugoročne namjenske štednje.

Коментари

Популарни постови са овог блога

SIPA češlja Krajina osiguranje

Pošte Srpske i Mikrofin potpisali ugovor o zastupanju u osiguranju imovine

Polica Uniqa osiguranja uz RBA Visa Platinum